Pre správnu funkciu zápästia a ruky je dôležitý neporušený muskulotendinózny aparát. Ten môžeme všeobecne podľa lokalizácie rozdeliť na skupinu flexorov a extenzorov.
Poranenie šliach flexorov
Vznikajú najčastejšie pri kontakte s ostrými predmetmi (nôž, sklo), alebo ako devastačné alebo amputačné poranenie (píla). Ak sú prsty v čase poranenia flektované, nemusí byť pri revízii rany poškodenie šľachy viditeľné, pretože lézia šlachy je lokalizovaná proximálne od kožnej rany. Preto je zásadné klinické vyšetrenie šliach.
- Vyšetrenie flexie zápästia
- Vyšetrenie funkcie povrchových a hlbokých flexorov jednotlivých prstov bez odporu aj proti odporu
Terapia
Vzhľadom k rozdielnej stratégii operačnej liečby a pooperačného režimu sa poranenie flexorov trojčlánkových prstov rozdeľuje podľa lokalizácie do 5 zón.
Chirurgická liečba:
- Sutura pozdĺžnymi stehmi veľkosti 3-0 až 4-0
- Sutura cirkulárnymi stehmi za epitendineum veľkosti 5-0 až 6-0
- Fixácia ruky dlahou alebo ortézou na dobu 6 týždňov
V ideálnom prípade je fyzioterapia zahájená od druhého pooperačného dňa pomocou Kleinertovej adhézie a vedie k rýchlejšej obnove funkcie šľachy.
Poranenie šliach extenzorov
Na rozdiel od flexorov nedochádza k tak významnej retrakcii šľachy a oba pahýly šľachy sú väčšinou dobre identifikovateľné v primárnej rane.
Terapia
Chirurgická liečba:
- Sutura pozdĺžnymi stehmi
- Obšitie cirkulárnymi stehmi
- Fixácia ruky dlahou alebo ortézou na dobu 6 týždňov
V prípade poranenia dorzálnej aponeurózy je vhodnejšia sutura pokračujúcim stehom.
Kladivkovitý prst
Kladivkovitý prst vzniká najčastejšie násilnou flexiou v distálnom interfalangeálnom (DIP) kĺbe, pri ktorej dôjde k odtrhnutiu úponu šľachy od distálneho článku. Pacient nie je schopný aktívne extendovať koncový článok prstu. Niekedy môže byť spolu so šľachou vytrhnutá úponová časť z bázy distálneho článku.
Terapia
- Konzervatívna liečba
- Fixácia DIP kĺbu v extenzii
- Chirurgická liečba – dislokované kostné fragmenty s rizikom kĺbnej inkongruencie
- Osteosyntéza
Poranenie stredného pruhu aponeurózy v oblasti proximálneho interfalangeálneho (PIP) kĺbu môže byť často prehliadnuté pri nedokonalej revizii kožnej rany. V tomto prípade hrozí palmárna dislokácia oboch postranných pruhov aponeurózy a výsledkom je potom tzv. deformita knoflikovej dierky, pri ktorej je stredný článok prstu flektovaný ťahom flexorov a distálny článok je extendovaný. Liečba je náročná a dochádza k trvalému obmedzeniu funkcie prstu.
Zdroj: Zdroje a literatúra