Na chrbtici sa vyskytujú rôzne poranenia od distorzie chrbtice cez zlomeniny chrbtice, prípadne aj zvláštne poranenia typu Whiplash injury (ťažká distorzia krčnej chrbtice – poranenie mäkkých tkanív). Vzhľadom k anatomickej stavbe dochádza pri poranení chrbtice k poraneniu jednotlivých štruktúr:
- Poranenia väzov
- Poranenia kostí
- Kombinované poranenia
Význam z hľadiska vzniku zlomenín má taktiež kvalita kostného tkaniva, ktorá najviac ovplyvňuje aj typ zlomeniny. Rovnako sú zlomeniny aj v dôsledku patologických zmien v oblasti chrbtice – tumorózny proces, MTS.
Pre normálnu funkciu chrbtice je potrebná jej stabilita. Stabilita je stav, kedy pri fyziologickej záťaži nedochádza k deformáciám alebo k excesívnemu či abnormálnemu pohybu v pohybovom segmente a tým sú chránené nervové štruktúry. Z tejto definície sa odvíja aj posudzovanie stability alebo nestability danej zlomeniny.
- Akútna nestabilita – stav, ak vo včasnom období po úraze hrozí ďalšia dislokácia úlomkov, ktoré ohrozujú nervové štruktúry
- Chronická nestabilita
- Temporálna kostná nestabilita
- Permanentná ligamentózna nestabilita
Klasifikácia
Z praktického hľadiska sa rozlišujú 2 základné skupiny zlomenín:
- Zlomeniny krčnej chrbtice
- Zlomeniny torakolumbálnej chrbtice
Etiopatogenéza
- Pád z výšky
- Dopravná nehoda
- Športové poranenie
- Predklonenie – najmä u pacientov s osteoporózou
- Epileptické záchvaty
Prvá pomoc
Je potrebné pri poranení chrbtice prispôsobiť manipuláciu s pacientom. Transport na tvrdej podložke, v polohe na chrbte s hlavou zabezpečenou proti pohybu.
Diagnostika
- Klinické vyšetrenie
- RTG vyšetrenie
- CT vyšetrenie
- MRI vyšetrenie
Ak je pacient pri vedomí, tak pri klinickom vyšetrení treba pátrať po príčine úrazu a lokalizovať miesto bolesti.
RTG natívna snímka v dvoch projekciách postihnutej oblasti.
CT vyšetrenie je suverénna metóda pri väčšine zlomenín. Určí nie len typ zlomeniny, ale pomôže posúdiť stav miechového kanálu.
Terapia
- Repozícia a trvalá stabilizácia
- Dekompresia nervových štruktúr
- Korzety, ortézy, fixácia
Cieľom terapie je obnoviť nosnú, pohybovú a protektívnu funkciu chrbtice, vrátane obnovenia funkcie nervových štruktúr. Konzervatívna liečba zahŕňa funkčnú terapiu, nasadenie ortézy, korzetov, fixáciu chrbtice.
Zdroj: Zdroje a literatúra