Umbilikálna hernia u detí

Umbilikálna hernia vzniká v dôsledku neuzavretia pupočného prstenca po narodení. Je častá u novorodencov narodených predčasne, až 95% všetkých umbilikálnych hernii sa však do 5. roku života uzatvára. Pupočné hernie sú rozšíreným stavom u detí. Odhaduje sa, že približne 15 % až 23 % všetkých novorodencov má umbilikálnu herniu. Toto percento však postupne klesá na 2 % – 10 % v čase, keď dieťa dosiahne vek 1 roka. Veľkosť defektu sa udáva v niekoľkých mm až po niekoľko cm.

Obsahom vaku býva vo väčšine prípadov:
  • rudiment umbilikálneho povrazca (funiculus umbilicalis)
  • omentum
  • črevná kľučka

Inkancerácia hernie sa prakticky takmer nevyskytuje, ale to neznamená, že nemôže vzniknúť.

Etiopatogenéza

  • Nedostatočné uzavretie prstenca pupku

U detí sa pupočné hernie vyskytujú v dôsledku neúplného uzavretia fascie pupočného prstenca, čo umožňuje vyklenutie vnútrobrušneho obsahu. Po prerušení pupočnej šnúry sa fasciálny prstenec zvyčajne prirodzene uzavrie v dôsledku rastu priamych svalov a fúzie vrstiev fascie. Ak je však tento proces brzdený alebo oneskorený, môže to viesť k vzniku pupočnej hernie .

Klinický obraz

  • Prominencia v pupku

Pupočné hernie sa u novorodenca typicky prejavujú ako nápadné vyklenutie v oblasti pupka, ktoré sa zvýrazňuje, keď dieťa plače a vyvíja tlak na brušnú stenu.

Diagnostika

  • Fyzikálne vyšetrenie pohmatom
  • USG vyšetrenie

Gastroschíza a omfalokéla sú poruchy brušnej steny, ktoré majú určitú podobnosť s pupočnou prietržou.

  • Gastroschíza je charakterizovaná defektom paraumbilikálnej brušnej steny, ktorá typicky obsahuje črevo. Ide o vrodený defekt (otvor) v brušnej stene, ktorým prestupujú črevné kľučky (prípadne aj ďalšie orgány) mimo brušnú dutinu.
  • Omfalokéla je charakterizovaná vyklenutím brušných orgánov cez pupok, ktorý pokrytý len tenkou vrstvou. Ide o vrodený defekt (otvor) v brušnej stene v oblasti pupočníka, ktorým prestupujú črevné kľučky, niekedy aj časť pečene, žalúdku a sú uložené vo vaku.

Terapia

  1. Konzervatívna liečba / observácia – do 1cm
  2. Chirurgická liečba – hernioplastika, plastika okrajov fascie v jednej alebo v dvoch vrstvách, strechovite

U detí s malým defektom je možná observácia. Typicky je u hernií s priemerom prstenca menším ako 1 cm podstatne vyššia pravdepodobnosť, že sa vyriešia spontánne, v porovnaní s herniami väčšími ako 1,5 cm. Observácia u asymptomatických hernií do veku 4 až 5 rokov sa považuje všeobecne za bezpečnú. 

Ak je defekt vo veku 2 rokov veľký niekoľko väčší ako 1 cm (na špičku prstu) môže byť operácia indikovaná. U dievčat je hernioplastika indikovaná častejšie ako prevencia vzniku recidívy v dospelosti počas gravidity.

Zdroj: Zdroje a literatúra

Pozri tiež: 
Umbilikálna hernia, hernia v linea alba, hernia v jazve