Poranenie pankreasu
Trauma pankreasu nie je bežné poranenie a tvorí približne 10% brušných poranení. Hoci je pankreas chránení v retroperitoneu, stúpa frekvencia výskytu hlavne v súvislosti s dopravou a kriminalitou.
- penetrujúce traumy (70 – 80%)
- poranenia cievneho zásobenia
- tupé traumy
Iniciálnu traumu sprevádzajú komplikácie ako pseudocyty , abscesy, krvácania alebo pankreatické fistuly. Tieto komplikácie zvyšujú morbiditu a mortalitu až o 50 %.
Diagnostika
Penetrujúce poranenia vyžadujú revíziu a sledovanie priebehu penetrujúceho kanála
Tupé poranenia vyžadujú opakované dôsledné klinické vyšetrovanie, sledovanie laboratórnych parametrov s využitím dostupnej zobrazovacej techniky.
- USG vyšetrenie
- CT vyšetrenie s kontrastom
- ERCP vyšetrenie
Vysokú diagnostickú hodnotu má USG vyšetrenie a CT vyšetrenie s kontrastom, ktoré môže dokázať kolekciu tekutiny v brušnej dutine a retroperitoneu.
ERCP vyšetrenie sa indikuje len u stabilizovaných pacientov pri podozrení na duktálnu léziu.
Terapia
- Kontrola krvácania
- Debridement devitalizovaného pankreatického tkaniva
- Adekvátna drenáž
- Resekcia
Resekcia so záchranou čo najväčšej možnej funkčnej časti pankreatického tkaniva.
Poranenie duodena
Poranenie dvanástnika sú relatívne zriedkavé, ale predsa častejšie ako poranenia žalúdka. Sú často spojené s poranením pankreasu. Pri vzniku poranenia majú význam anatomické pomery. Intraperitoneálna časť sa môže deceleračným mechanizmom natrhnúť v mieste prechodu do fixovanej retroperitoneálnej časti a pars horisontalis inferior sa môže poškodiť priamo tlakom o chrbticu. Pri intraperitoneálnej rupture vznikne najskôr ohraničená peritonitída a neskôr pri neošetrení lézie aj difúzna peritonitída so všetkými následkami.
- tupé traumy (najčastejšie)
- penetrujúce traumy
- poranenia cievneho zásobenia
Klasifikácia
Pri poraneniach spôsobených tupým násilím sa rozoznávajú rôzne stupne poranenia podľa mechanizmu.
Moorová klasifikácia opisuje 5 stupňov – od intramurálneho hematómu (stupeň I.) až po dilaceráciu duodena a pankreasu resp. jeho devaskularizáciu (stupeň V.).
Etiopatogenéza
Mierne pomliaždenia sa klinicky nemanifestujú. Vážnejší stav je, ak vznikne intramurálny hematóm. Najzávažnejšie sú malé lacerácie alebo väčšie ruptury, niekedy s poranením pankreatického alebo žlčového vývodu.
Klinický obraz
- Palpačná bolestivosť v pravej časti epigastria
- Pneumoperitoneum
Špecifické sú ruptury zadnej steny, kde v klinickom obraze je trvalá bolesť v pravej časti epigastria, nauzea a zvracanie.
Diagnostika
- RTG vyšetrenie
- CT vyšetrenie
- USG vyšetrenie
- Gastrografínový test
Pri RTG natívnej snímke sa niekedy podarí zachytiť retroperitoneálnom priestore vzduch. Intraperitoneálne lézie sú charakteristické pneumoperitoneom.
Pozornou palpáciou možno niekedy zistiť ohraničené napätie pravého epigastria.
Bolestivý poklep v pravej lumbálnej oblasti, ktorému sa často nikto nevenuje, resp. sa interpretuje ako poranenie obličky.
USG vyšetrenie patrí medzi rutinne diagnostické metódy.
Terapia
- Rekonštrukcia duodena s drenážou
- Anastomóza
Pri rozsiahlejších poraneniach pod papilou možno poškodenú časť anastomózovať kľučkou jejuna s Braunovou anastomózou, alebo urobiť anastomózu Roux-Y.
Zdroj: Zdroje a literatúra