Folikulitída
Folikulitída sa zvyčajne prejavuje ako jasne červené papuly alebo pustuly. Infekciu spôsobujú stafylokoky, ktoré prenikajú do celej hĺbky vlasového folikulu a spôsobujú tzv. perifolikulárny zápal. Môže sa vyskytovať kdekoľvek na ochlpenej oblasti kože.
Typický je ich výsev u mladých chlapcov, ktorý sa začínajú holiť. Na koži tváre a chrbta je ďalej možné pozorovať sekundárnu folikulitídu pri súčasnom výskyte acne vulgaris.
Ostiofolikulitída je zápal ústia vlasového folikulu. Prejavuje sa tvorbou malých pustúl s napnutým povrchom v oblasti, kde vystupuje chlp. Obsahom pustuly je žltozelený hnis, v okolí je úzky zápalový lem.
Furunkul
Absces mazovej žľazy alebo vlasového folikulu, ktorý vyvolá nekrózu epitelu a šíri sa do okolia. Najskôr sa na koži vytvorí tuhý bolestivý útvar, následne vzniká okolo nekrotického folikulu demarkačný zápal a dochádza k tvorbe abscesu.
Hnis so zvyškami nekrotického tkaniva sa prevalí tenkým epidermálnym krytom von. Dostačujúce je väčšinou lokálne ošetrenie – odstránenie hnisavého ložiska. Antibiotická liečba len pri progresii infekcie. Najčastejšie sa vyskytuje na vnútornej strane stehien, v zátylku a vonkajšom zvukovode.
Karbunkul
Rozsiahle hnisavé ložisko, ktoré vzniká splynutím niekoľkých furunkulov. Vytvárajú sa mnohopočetné abscesy, ktoré sa na niekoľkých miestach prevaľujú. V strede sa rozvíja nekróza. Väčšinou je spôsobený
stafylokokovou infekciou.
Najčastejšie sa vyskytuje v glueteálnej oblasti a v zátylku. Predispozičný faktor – diabetes mellitus. Je potrebná incízia, pripadne kontraincízia, často sa to rieši radikálnou excíziou až na svalovú fasciu.
Zdroj: Zdroje a literatúra