Pneumothorax (PNO) je stav, kedy dôjde k patologickému nahromadeniu vzduchu v pleurálnej dutine medzi pľúcami a hrudnou stenou. PNO sprevádza takmer polovicu všetkých tupých poranení hrudníka.
- Zavretý pneumothorax – z poranených pľúc alebo pri perforácii pažeráka
- Otvorený pneumothorax
- Tenzný pneumothorax
- Spontánny pneumothorax – samostatná skupina PNO, pretože nevzniká na podklade traumy, ale pri prasknutí povrchovej pľúcnej buly.
Spontánny PNO sa vyskytuje vo väčšine prípadov u vysokých astenických pacientov (najmä muži), u ktorých je vyšší výskyt bolóznych pľúcnych lézii. Perforáciou buly dôjde k úniku vzduchu z pľúcneho parenchýmu do pohrudničnej dutiny a teda k vzniku zavretého PNO.
Pneumothorax sa rozdeľuje podľa veľkosti/rozsahu na:
- Totálny pneumothorax
- Parciálny pneumothorax
- apikálny PNO
- bazálny PNO
- retrosternálny PNO
- Plášťový pneumothorax
Malý plášťový pneumothorax do 3 cm, bez pľúcnej kompresie a bez obmedzenia ventilačných parametrov môže byť ponechaný k spontánnej resorpcii. Všetky väčšie pneumothoraxy sa drénujú. Drén sa zavádza v 2. medzirebrovom priestore v medioklavikulárnej čiare. |
Tenzný pneumothorax
Tenzný pneumothorax sa vyvíja ventilovým mechanizmom pri poranení pľúc s otvorením väčšieho bronchu alebo pri otvorení pleurálneho priestoru navonok. Vzduch vniká do pleurálnej dutiny pri každom nádychu a hromadí sa, pretože neuniká smerom von.
Patogenéza
- Kolaps pľúc
- Posun mediastina na kontralaterálnu stranu
- Zmenšenie funkčnej plochy pľúc so zvýšením vnútrohrudného tlaku s obmedzením venózneho návratu s poklesom minutového objemu
Tenzný pneumothorax musí byť diagnostikovaný predovšetkým klinicky, pretože RTG vyšetrenie vedie len k strate času!
Klinický obraz
- Jednostranné vymiznutie dýchových fenoménov
- Jednostranné vymiznutie dychových exkurzii, niekedy s vyklenutím hrudnej steny
- Hypersonórny poklep
- Zvýšená náplň krčných žíl
- Cyanóza, známky respiračnej insuficiencie
- Hypotenzia
Ak je u pacienta vyhotovený RTG snímok, tak je v obraze nález deviácie trachey kontralaterálne.
Diagnostika
- Klinické vyšetrenie
- RTG vyšetrenie
- CT vyšetrenie
Všetky paraklinické vyšetrenia sú indikované až po stabilizácii pacienta a po hrudnej drenáži.
Terapia
- Punkčná dekompresia zvýšeného vnútrohrudného tlaku – prevedenie na otvorený pneumothorax
- Drenáž silným hrudným drénom (minimálne 28 CH) – 2. medzirebrový priestor v medioklavikulárnej čiare
- Analgetiká, expektoranciá, fyzioterapia
Otvorený pneumothorax
Otvorený pneumothorax je nebezpečný vtedy, ak je komunikácia z vonkajším prostredím väčšia ako 2/3 priemeru trachey. V tomto prípade pri každom inspíriu uniká vzduch cestou najmenšieho odporu mimo pľúca a ventilácia je tak neefektívna. Zmenené podmienky intrathorakálneho tlaku môžu pri dychových exkurziách hrudnej steny navodiť rytmické posuny mediastina – tzv. vlajúce mediastinum, ktoré výrazne zhoršuje výmenu plynov aj obeh.
Terapia
- Revízia rany
- Ošetrenie poranenia pľúc
- Hrudná drenáž
Zavretý pneumothorax
Najčastejší typ PNO, ktorý vo väčšine prípadov vzniká ako komplikácia zlomených rebier. Každého pacienta s úrazom hrudníku je potrebné dôkladne klinicky vyšetriť. Pri PNO menšieho rozsahu nemusí mať pacient dychové ťažkosti a udáva len bolesť v mieste poranenia, ktoré je pripisovaná zlomenine rebra.
Etiopatogenéza
- Zlomenina rebier
Diagnostika
- Klinické vyšetrenie a anamnéza
- RTG vyšetrenie
- CT vyšetrenie
Anamnesticky pacient udáva úraz hrudníku rôznym mechanizmom (pád, úder, dopravná nehoda). Pri vyšetrení je auskultačne vymiznuté dýchanie na postihnutej strane. Je potrebné dôkladne auskultovať všetky plúcne polia a apex pľúc.
RTG vyšetrenie s nálezom zlomeniny jedného alebo viacerých rebier a potvrdí diagnózu. V obraze je kolaps pľúc na postihnutej strane a nahromadenie vzduchu medzi pľúcami a hrudnou stenou.
CT vyšetrenie je indikované až po hrudnej drenáží a slúži na kontrolu pozície drénu. Druhý prípad indikácie CT vyšetrenia je po zlepšení klinického stavu k posúdeniu rezidua vzduchu v pleurálnej dutine.
Terapia
- Hrudná drenáž – 2. medzirebrový priestor alebo 4.-5 medzirebrový priestor
- Pokoj na lôžku – poloha v polosede
Drénuje sa nad kraniálnym okrajom kaudálneho rebra. Proces drenáže spočíva v lokálnej anestézii kože, podkožia a pleury za sterilných podmienok, následne krátka incízia skalpelom, dilatácia rany peánom a zavedenie drénu do 4.-5. medzirebrového priestoru v prednej axilárnej čiare. Drén smerovať kraniálnym smerom (k apexu pľúc).
Zdroj: Zdroje a literatúra