Subdurálny hematóm = krvácanie medzi dura mater a arachnoidea alebo šírenie intracerebrálneho krvácania do subdurálneho priestoru.
Etiopatogenéza
- Poškodenie premosťujúcich žíl z mozgovej kôry do dura mater
- Poškodenie premosťujúcich žíl z mozgovej kôry do sinus venosus
- Poškodenie kortikálnych artérii
- Lacerácia mozgovej kôry
Akútne subdurálne hematómy sú spojené s ťažkým úrazom hlavy a vznikajú z pretrhnutých premosťujúcich žíl, poškodených kortikálnych artérii a z lacerácii mozgovej kôry. Spočiatku je subdurálny hematóm malý, neskôr ohraničený fibróznou membránou, kolikvuje a postupne sa zväčšuje. Progresia spôsobuje zhoršenie kvalitatívnych aj kvantitatívnych porúch vedomia s/bez ložiskových príznakov (hemiparéza, afázia). Akútny subdurálny hematóm je takmer vždy sprevádzaný kontúziou mozgu.
Plne vyvinutý subdurálny hematóm vyvoláva neurologickú symptomatológiu, v dôsledku jeho mechanickeho pôsobeniu na okolitý mozog. Chronický subdurálny hematóm pôsobí kompresivne na mozgovú hemisféru, tlakom spôsobuje posun mozgového tkaniva a presun stredočiarových štruktúr kontralaterálne. Taktiež hrozí vznik torzie mozgových ciev. Expanzívne správanie subdurálneho hematómu môže spôsobiť až herniačné príznaky.
Klinický obraz
- Komočné príznaky – otras mozgu
- Somnolencia
- Zmätenosť
- Hemiparéza
- Afázia
Podobný klinický obraz ako pri epidurálnom hematóme, ale s pozvoľnejším priebehom.
Diagnostika
- CT vyšetrenie – semilunárne ložisko so ↑zvýšenou↑ denzitou
Terapia
- Konzervatívna liečba
- Trepanácia + evakuácia hematómu
- Krániotómia
Konzervatívna liečba zahŕňa monitorovanie pacienta a sledovanie vitálnych funkcii a vyžaduje včasné CT kontrolné vyšetrenie k posúdeniu progresie/stabilizácie/regresie nálezu. Konzervatívna terapia je indikovaná pri nekomplikovaných stavoch.
Neurochirurgická intervencia je indikována v prípade ťažkého úrazu s krvácaním a posunom stredových štruktúr na kontralaterálnu stranu. Výkon spočíva v trepanácii a evakuácii hematómu, v dokonalom výplachu kavity a v následnom zavedení externej uzatvorenej drenáže subdurálneho priestoru. Vonkajšia drenáž sa ponecháva po dobu od 48 hodín až do 5 dní.
Neliečený chronický subdurálny hematóm vedie postupne k smrti pacienta mozgovou herniáciou. Preto verifikovaný chronický subdurálny hematóm je jasnou indikáciou k neurochirurgickej intervencii.
Krániotómia je indikována aj pri recidíve kolekcie (opuzdrený subdurálny hematóm).
Pri operačnom výkone je potrebná dostatočná antibiotická medikácia, podávanie kortikoidov a antikonvulzív. Samozrejmá je dostatočná rehydratácia pacienta.
Zdroj: Zdroje a literatúra